Badylek powstał dawno temu - chciałam zgromadzić zdjęcia wszystkich roślin z naszego ogrodu. Niestety, moje zdjęcia nie są tak dobre jak Wasze. Naprawdę dobrze Wam to wychodzi. W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zebrać Wasze zdjęcia i dzielić się nimi.

Sałatka mocno-truskawkowa

Składniki:
sałata lodowa + truskawki + 2 nektaryny + 2 banany + ocet
(opcjonalnie można dodać inne owoce. Ja czasem dodaję borówki syberyjskie).
 1. Pokrój truskawki na plasterki.
 2. Pokrój banany na plasterki.
 3. Obierz nektaryny (skórkę możesz zjeść) i pokrój na kawałeczki wielkości plasterków banana.
 4. Dodaj 1/4 sałaty lodowej poszarpaną na cząstki (wg uznania - jedni lubią większe inni mniejsze, jedni lubią kiedy dominuje sałata, ja wole przewagę owoców).
 5. Dodaj ocet - krem balsamiczny z orzechem laskowym (3%).
 6. Wymieszaj i gotowe.
Podawaj z łososiem sałatkowym i serem pleśniowym. Pieczywo - chleb witalny lub inny z całymi ziarnami. Do picia - hm? Może szampan?

Deser potrójnie truskawkowy!
Truskawki + 0,5 l. śmietany o zawartości tłuszczu 36% + śmietana 12% lub jogurt + 3 czubate łyżki cukru pudru + wafle gofrowe + lody śmietankowe lub truskawkowe + polewa czekoladowa (wiórki).

 1. Pokrój 1/3 truskawek na plasterki i zasyp cukrem (1 łyżka), poczekaj aż puszczą sok.
 2. 1/3 truskawek zmiksuj z łyżką cukru i jogurtem lub śmietaną 12% (proporcja wg własnych preferencji - słodkość syropu).
 3. Ubij śmietanę, (pod koniec ubijania) dodaj cukier puder, wstaw do lodówki.
 4. Nałóż do pucharka lody, dodaj pokrojone truskawki, nałóż śmietanę, dodaj całe truskawki, nałóż kolejną warstwę śmietany, ozdób truskawkami i zalej koktajlem, tak, żeby wypełnił luki pomiędzy owocami, ale nie pokrył całej śmietany (lub dodaj na koniec łyżkę śmietany).
 5. Dodaj wafel (dwa skrzydełka), ozdób polewą czekoladową lub wiórkami. 
Deser można dosmaczać aromatami, ale ja lubię czysty, obrzydliwie słodki. Smacznego.
Z podanej ilości wychodzą ok. 3-4 porcje.

Nie ma pszczół - nie ma czereśni!

„Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Chociaż pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to dla człowieka najważniejszym efektem ich pracy zapylanie roślin. Od zapylania zależy los trzech czwartych roślin jadalnych na świecie. A pszczoły są ich głównymi zapylaczami. Zdrowie i przetrwanie pszczół - to nasza wspólna sprawa.

Może dobrym sposobem na ratunek dla pszczół jest pszczelarstwo miejskie oraz dawna tradycja bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Warto spróbować. Film „Łowcy miodu” to swoisty pomost między miastem i pszczołami. Pokaże z bliska jak wygląda życie pszczół, opowie o tym jak dobrze pszczoły radzą sobie w miastach. Uświadomi, że pszczół nie trzeba się bać.
fot. dreamstimefot. dreamstime

Oczywiście, ani pszczelarstwo miejskie, ani bartnictwo nie rozwiążą globalnego problemu wymierania pszczół. Może jednak pozwolą przetrwać wielu gatunkom, do czasu aż naukowcy znajdą rozwiązanie problemu. Teraz pracują nad palnem B, który zakłada mechaniczne zapylanie roślin. Już dziś „w chińskim powiecie Hanyuan, który słynie z produkcji doskonałych gruszek, drzewa rodzące owoce nie są zapylane przez pszczoły, ale przez ludzi. Jest to związane z faktem, że od połowy lat 80. w Hanyuanie pszczół już praktycznie nie ma. Nie muszę mówić, że to będzie droga zabawa.

Więcej niż miód. Przetrwanie i bogactwo zależą od... pszczół

MIODOWO-FILMOWE NAGRODY ŁOWCÓW MIODU!

WGRYŹ SIĘ W NAGRODY I SPIJAJ ZŁOTY MIÓD!
Lista nagród
Ostatni moment!
Last minute!

Różanecznik, mandala i pszczoły

mandala, różanecznik, czerwiec, ogród w czerwcu
Różaneczniki w moim ogrodzie kwitną od kwietnia. Tak wyglądają okiem mojego telefonu. Jakie to wszystko dziwne. Telefon robi mandale :) Pszczoły kochają te kwiaty. Niestety jest coraz mniej pszczół. Kwiecistego dnia! 

Ps. Przypominam o projekcie "Łowcy miodu". Tu dowiesz się sporo o tym co i jak z tymi pszczołami. No i możesz zdobyć aż trzy słoiki miodu.

Jeśli lubicie miód, zróbcie coś poza zakupami.
Kiedy pogarsza się stan naszego środowiska, kiedy jest coraz głośniej i coraz mniej przyjaźnie dla ludzi, pszczoły nie mają żadnych szans. Jest ich coraz mniej. Możecie się o tym przekonać patrząc na kwiaty.
A o tym jak temu zaradzić (i nie tylko o tym) - ciekawy projekt "Łowcy miodu". Brakuje im jeszcze trochę, a czasu mało. Może coś dorzucicie? A może nie, "róbta co chceta", ale gdyby jednak przyszła Wam ochota do działania link poniżej: https://polakpotrafi.pl/projekt/Lowcy-miodu

Co daje taka akcja?

 • Pszczołom daje to, że poznajemy potrzeby pszczół - każdy z nas może pomóc pszczołom. 
 • Darczyńcom akcja pozwala mieć poczucie, że nie siedzą z założonymi rekami.
A przy okazji można sprawdzić jak działa crowdfunding (wystarczy gest - 1 zł).
Można przekonać się jak to jest być mecenasem - wtedy trzeba zainwestować więcej :)

Kubuś Puchatek zdobywa miód. A ty? Jest okazja!Miód wiosenny, miód letni i leśny jesienny z Miodowej Osady - nowa nagroda w kampanii Łowców miodu.
Do końca kampanii pozostały 4 dni: https://polakpotrafi.pl/projekt/Lowcy-miodu

Słodka paczuszka "3Miody" - dobra okazja u "Łowców miodu"

Wpłacając 65 zł można zdobyć dwa w jednym :)
limitowany zestaw naturalnych miodów "3Miody" i gotowy pomysł na słodki prezent.

Wydaje mi się, że warto się przyłączyć do zbiórki, bo tak naprawdę to okazja, a nie datek.
Słodka paczuszka „3Miody” to:
 • miód wiosenny - Wschód słońca
 • miód letni - Sekret lata
 • miód jesienny - Dar lasu
i bonus:
 • + zestaw podziękowań, publikacja elektroniczna "Pszczeli spacerownik warszawski" lub "Pszczoły świata" i DVD z filmem.
Szczegóły znajdziecie tu: ŁOWCY MIODU
PolakPotrafi.pl - Finansowanie społecznościowe – ciekawe pomysły i projekty : Łowcy miodu

OGRODOWO

PARKI

LEŚNE OSTĘPY

DRZEWA

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.kq1vPZcv.dpuf