Badylek powstał dawno temu - chciałam zgromadzić zdjęcia wszystkich roślin z naszego ogrodu. Niestety, moje zdjęcia nie są tak dobre jak Wasze. Naprawdę dobrze Wam to wychodzi. W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zebrać Wasze zdjęcia i dzielić się nimi.



Dziś będzie o bzach

Bez czyli lilak pospolity

Bez ma piękne kwiaty. Fiolet w niemal wszystkich odcieniach - od białego, po jasnoniebieski, niebeski, granatowy, jasnofioletowy aż po odcienie purpury. Są kwiaty blade, prawie szare i intensywnie fioletowe. Są białe i prawie różowe. W naszym ogrodzie rośnie kilkanaście odcieni i rodzajów bzu. Większość z nich to lilak pospolity. Najstarszy jest tak wysoki jak nasz dom i szarą spękaną korę. Pięknie układają się gałęzie tego bzu. Teraz dodatkowo są oplecione bluszczem. Nasz ogród jest dziki. Pozwalamy roślinom rosnąć swobodnie.

Dziennik Ogrodowy Badylka. Bzy z maju. Stary lilak pospolity w ogrodzie

No nie wszędzie. Od czasu do czasu kosimy trawnik, choć to trudna decyzja, bo oznacza rezygnację z białych, różowych, żółtych i fioletowych punkcików. Ze stokrotek, mniszka, fiołów i niezapominajek.

Coś za coś. Skoszony trawnik jest jak cisza po burzy. Znakomicie podkreśla dzikość strefy drzew i krzewów.

Lilak pospolity to roślina odporna na mrozy, rośnie prawie wszędzie. Zakwita w maju. Najładniej w miejscach słonecznych. Pochodzi podobno z Turcji, a w Europie zasiedlił się dopiero w XVI wieku. Choć jeśt bardziej krzewem, niż drzewem, jeśli będziemy usuwać odrosty korzeniowe wyhodujemy drzewo. Podobno dobrze jest przycinać gałęzie po przekwitnieniu, aby lepiej kwitły w kolejnym roku, ale jak to zrobić kiedy bez jest potężny. Trzeba się pogodzić z tym, że nie będzie najpiękniejszy, choć i tak piękny. 
Bzy rozmnażamy z nasion lub odrostów. Łatwiej je rozmnażać, niż usuwać odrosty. Bez jest roślina ekspansywną.

ciekawostki: kiedyś wyrabiano z bzu piszczałki, fujarki i flety. Miały odpędzać złe moce z domów i obejścia, a przy okazji bawić.

OGRODOWO

PARKI

LEŚNE OSTĘPY

DRZEWA



- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.kq1vPZcv.dpuf