Badylek powstał dawno temu - chciałam zgromadzić zdjęcia wszystkich roślin z naszego ogrodu. Niestety, moje zdjęcia nie są tak dobre jak Wasze. Naprawdę dobrze Wam to wychodzi. W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zebrać Wasze zdjęcia i dzielić się nimi.

Wisteria Lane

Ciekawostka: Wisteria Lane

To ulica w fikcyjnym mieście Fairview, w fikcyjnym stanie Eagle State w USA. Ulica jest głównym miejsce akcji popularnego serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko". Wisteria Lane jest pokazywana jako stereotypowa amerykańska dzielnica: wielkie komfortowe domy, nieskazitelnie białe płoty, idealne trawniki - marzenie każdego Amerykanina.

Plan rozmieszczenia domów na ulicy Wisteria Lane

"Przedmieście to pole bitwy ale na domowych walkach. Mężowie toczą potyczki z żonami, Rodzice krzyżują oręż z dziećmi ale najkrwawsze boje toczą ze sobą synowe i teściowe. (...)" ”  Seria 1 odcinek 6 - więcej cytatów z serialu "Gotowe na wszystko"

Największa wisteria na świecie!

Wisterię widoczną na zdjęciu posadzono w 1870 roku.

wisteria, glicynia

Drzewo (a właściwie pnącze) ma powierzchnię 1990 metrów kwadratowych! Poniżej zrzut ekranu po wpisaniu do wyszukiwarki słowa "wisteria".  Ta roślina jest obłędna! I co ciekawe, podczas moich poszukiwań odkryłam, że jej sadzonka jest bardzo tania.

Tu znajdziesz więcej informacji o glicynii

Ile kwiatów kwitnie w maju, ile szczęścia znajdziesz w raju ...

KU PAMIĘCI!

Ile kwiatów kwitnie w maju,
ile szczęścia znajdziesz w raju,
tyle zdrowia i słodyczy
koleżanka Tobie życzy!

Dziennik Ogrodowy Badylka, ogród w maju


W maju zakwitają konwalie, piwonie, czerwone maki, niezapominajki, czeremcha, odmiany lilaków, irga, złotokap, jaśmin i tawuła. W ogródkach domów kwitną tulipany i narcyzy. Z drzew parkowych zaczynają kwitnąć klony i kasztanowce.
W maju łąki zmieniają swoje kolory. Gdy zaczyna kwitnąć mniszek lekarski, to na łąkach dominuje kolor żółty. Po przekwitnięciu mniszka, łąki są różowe. Następnie kwitnące jaskry, nadają łące kolor żółty.
Na polach zielenią się oziminy, żółci się rzepak i wschodzą buraki. W zbożach zaczyna kwitnąć rumianek i kwiaty powoju.
W lasach kwitnie borówka czarna i borówka brusznica. Na polankach leśnych kwitnie na biało krzew maliny.
Na leśnych polanach spotyka się motyle m.in. paź królowej i rusałka admirał. Pod wieczór rozpoczynają swe loty chrabąszcze. Maj dla ptaków leśnych jest porą lęgów. Można spotkać też m.in. jaszczurki, padalce i zaskrońce.

Wikipedia

Wiosna kipi fioletem, a u mnie szaleje WISTERIA!

Wisteria albo inaczej glicynia

To efektowne girlandy fioletowych kwiatów. 
Glicynia kwitnie niezwykle bujnie, zwykle od kwietnia do maja, czasem także pod koniec lata, ale wtedy już mniej intensywnie. Roślina ma niewielkie wymagania, jednak lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Szybko się rozrasta, choć nie widać tego przez pierwsze lata. Potem jednak roczne przyrosty ukorzenionej wisterii mogą dochodzić nawet do 10 m. Wspina się po przygotowanych podporach lub jak u nas, po kłączach winobluszczu, który oplata cały dom. W ubiegłym roku przycięliśmy glicynię i teraz sięga jedynie do pierwszego piętra. Jeszcze rok temu docierała pod sam dach. Wisteria lubi być przycinana, możemy też zrobić z niej drzewko.

Wisteria w majowym ogrodzie. Dziennik Ogrodowy badylka


Glicynia, słodlin, wisteria (Wisteria Nutt.) – rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. Spotykany jest w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei, a także w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych. Gatunkiem typowym jest Wisteria speciosa Nutt
Wikipedia

Niech miód będzie z Tobą!

Film z życia pszczół i ludzi.Filmik pokazuje różnicę jakości, zdjęcia przed i po obróbce. Zdjęcia, które publikuję w tym blogu też "poprawiam", choć robię je naprawdę dobrym aparatem. Niestety nie jestem mistrzynią tego narzędzia, no i współczesne standardy wymagają, aby wszystkie zdjęcia (i filmy) były perfekcyjnie ostre i nasycone. Trochę mnie to irytuje, ale nie ma rady. Kiedy umieszczam zdjęcia bez korekty wyglądają blado i nieciekawie. Na filmie bardzo dobrze widać tę różnicę.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że autorzy filmu " Łowcy miodu" szukają środków na to, by "poprawić" zdjęcia, pogłębić ścieżkę dźwiękową, pokazać świat oczami pszczoły, pokazać świat pszczół z lotu ptaka i na wiele innych rzeczy. 

Te wszystkie działania kosztują, a my możemy zabawić się w mecenasów. Platforma polakpotrafi.pl udostępnia kampanię crowdfundingową dla filmu "Łowcy miodu". Jej autorzy dostosowali zbiórkę do możliwości każdego. Najmniejsza wpłata to 1 złoty.
Poczuj się jak Rockefeller, weź udział w kampanii. Wesprzyj projekt! Ja wsparłam, i nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa. Pomagać - to bardzo przyjemne. Możesz to robić całkowicie bezinteresownie, a wspierając bezinteresownie możesz skorzystać. To, wbrew pozorom wcale się nie wyklucza. Rozważam wpłatę 200 zł, bo filmik nakręcony specjalnie dla mnie i do tego podziękowania w napisach - to jest coś. Polecam, sprawdź jak to jest być mecenasem. Może to będzie Twój pierwszy krok na drodze do fortuny. Wszystkie poradniki mówią o tym, że najpierw trzeba dać, aby otrzymać. Tu przykład - Żeby móc otrzymać coś wartościowego od świata, najpierw musisz dać od siebie coś równie wartościowego
Więcej o CROWDFUNDINGU

Bzy i pszczoły

Bzy, pszczoły i miód


Te kuszące zapachem i kolorem kwiaty są niedostępne dla pszczół. Okazuje się, że chociaż lilak daje nektar, jednak zbyt długa rurka korony kwiatu uniemożliwia pszczołom sięgnięcie po niego.[1]
Dziennik Ogrodowy Badylka, kwiat bzu w majowym ogrodzie

Trochę szkoda. Ciekawe jak smakowałby miód z bzu?
W Internecie znalazłam substytut, czyli miód z dodatkiem suszonych owoców czarnego bzu. I jeszcze sposób domowy:
‘Bzik’ czyli miód z kwiatu czarnego bzu.

Potrzebujesz:
1 część kwiatów czarnego bzu
2 części miodu – najlepiej wielokwiatowy o delikatnym smaku
Opcjonalnie cytrynę, płatki róży lub olejek różany

cały przepis na miód BZIK podaje Ewa Kozioł na swoim blogu.


[1] za Wikipedią - Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.

Biały bez i nostalgia

Kiedy znów zakwitną białe bzy


Nie szukałabym tekstów o bzach, gdyby nie Badylek i maj i bzy. Siedzę na tarasie, patrzę na bzy, a wokół zapach jak w perfumerii. No więc szukałam i znalazłam, jest sporo wierszy o bzach. Pisał min. Julian Tuwim i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Przypomniałam sobie stary szlagier (tak, wiem, teraz mówi się hit, ewentualnie przebój) o bzach. Wykonywali go Hanka Ordonówna, Zofia Terne, Mieczysław Fogg, Rena Rolska, Jerzy Połomski i pewnie wielu innych wykonawców.

Dziennik Ogrodowy Badylka. Biały bez, lilak pospolityA tu znajdziecie tekst piosenki "Kiedy znów zakwitną białe bzy", tekst Marian Hemar lub ? , muzyka: Franz Doelle. Piosenka pochodzi z 1929 roku.

Chmurzy się, dlatego piosenka "Anioły Trzy w Bzy"Polska tradycyjna, ale mylna, nazwa rośliny (bez lilak) sugeruje jej pokrewieństwo z rodzajem bez (Sambucus). Tymczasem lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin. Lilak do oliwkowatych (wraz z ligustrem), a bez do piżmaczkowatych. Ponieważ lilak został sprowadzony z Turcji, przez wiele lat przypuszczano, że jego ojczyzną jest zachodnia Azja, dlatego nazywano go lilakiem tureckim. Wikipedia

Dziś będzie o bzach

Bez czyli lilak pospolity

Bez ma piękne kwiaty. Fiolet w niemal wszystkich odcieniach - od białego, po jasnoniebieski, niebeski, granatowy, jasnofioletowy aż po odcienie purpury. Są kwiaty blade, prawie szare i intensywnie fioletowe. Są białe i prawie różowe. W naszym ogrodzie rośnie kilkanaście odcieni i rodzajów bzu. Większość z nich to lilak pospolity. Najstarszy jest tak wysoki jak nasz dom i szarą spękaną korę. Pięknie układają się gałęzie tego bzu. Teraz dodatkowo są oplecione bluszczem. Nasz ogród jest dziki. Pozwalamy roślinom rosnąć swobodnie.

Dziennik Ogrodowy Badylka. Bzy z maju. Stary lilak pospolity w ogrodzie

No nie wszędzie. Od czasu do czasu kosimy trawnik, choć to trudna decyzja, bo oznacza rezygnację z białych, różowych, żółtych i fioletowych punkcików. Ze stokrotek, mniszka, fiołów i niezapominajek.

Coś za coś. Skoszony trawnik jest jak cisza po burzy. Znakomicie podkreśla dzikość strefy drzew i krzewów.

Lilak pospolity to roślina odporna na mrozy, rośnie prawie wszędzie. Zakwita w maju. Najładniej w miejscach słonecznych. Pochodzi podobno z Turcji, a w Europie zasiedlił się dopiero w XVI wieku. Choć jeśt bardziej krzewem, niż drzewem, jeśli będziemy usuwać odrosty korzeniowe wyhodujemy drzewo. Podobno dobrze jest przycinać gałęzie po przekwitnieniu, aby lepiej kwitły w kolejnym roku, ale jak to zrobić kiedy bez jest potężny. Trzeba się pogodzić z tym, że nie będzie najpiękniejszy, choć i tak piękny. 
Bzy rozmnażamy z nasion lub odrostów. Łatwiej je rozmnażać, niż usuwać odrosty. Bez jest roślina ekspansywną.

ciekawostki: kiedyś wyrabiano z bzu piszczałki, fujarki i flety. Miały odpędzać złe moce z domów i obejścia, a przy okazji bawić.

Mlecz zwyczajny i mlecz błotny - można się pomylić

Mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus L.)

W Polsce najczęściej spotykamy go na nizinach. Mlecz zwyczajny ma cykl życiowy zbliżony do roślin uprawnych. Ponieważ rośnie wśród roślin uprawnych jest zaliczany do chwastów segetalnych, choć rośnie także w rowach, na nieużytkach i przy polnych miedzach. Chwasty segetalne są niepożądane, ponieważ obniżają plony i ich jakość. Bywają nosicielami chorób i szkodników roślin uprawnych.

Mlecz zwyczajny należy do rodziny astrowatych, kwitnie od czerwca do października. Podobnie jak wszystkie chwasty, mlecz jest wytrzymały na niekorzystne warunki, rozwija się szybko i rozsiewa się sam. Mlecz zwyczajny jest rośliną jednoroczną. Bywa mylony z mleczem polnym lub mleczem błotnym (na zdjęciu). Na poniższym zdjęciu możecie porównać te rośliny.
Chwasty. Porównanie mlecza zwyczajnego i mlecza błotnego, blog badylek;
Ciekawostki: mlecz zwyczajny to roślina wskaźnikowa wód podziemnych.

To nie jest "mlecz", to mniszek pospolity

Mniszek pospolity [mniszek lekarski]

Potocznie nazywamy go mleczem. Pewnie dlatego, że po zerwaniu z łodygi wypływa sok, który wygląda jak mleko. Ten sok pozostawia plamy trudne do usunięcia. Tak czy inaczej, jest to roślina ładna, w swojej wiosennej masie upiększa trawniki, ale niszczy je przy okazji, więc nikt w mieście i ogrodzie za nią nie przepada, choć można je jeść, karmić nimi zwierzęta, pasą się na nich pszczoły no i wreszcie są lekarstwem [syrop].
Mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale F.H. Wiggers coll., właśc. Taraxacum sect. Taraxacum) – określenie roślin z rodzaju mniszek, w zależności od ujęcia systematycznego stanowiące nazwę zbiorową drobnych gatunków z sekcji Taraxacum (= Vulgaria, Ruderalia) lub odnoszące się do jednego gatunku występującego na niewielkim obszarze w Skandynawii – T. campylodes. W dominującym znaczeniu są to mniszki z sekcji obfitującej w drobne, apomiktyczne gatunki. W samej Europie opisano ich ponad tysiąc, w tym w Polsce ponad 200, a występują także w Azji i północnej Afryce. Zawleczone zostały na wszystkie inne kontynenty. Poza Europą dane o poszczególnych taksonach są bardzo fragmentaryczne. Rośliny te rosną na siedliskach ruderalnych, na łąkach i murawach, w uprawach i widnych lasach. W uprawach uznawane za chwasty. WikipediaPrawdziwe mlecze są inne inż myślisz

Mlecz

Inna nazwa to łyczoga (Sonchus L.) – rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Rodzaj liczy około 60 gatunków występujących na terenie Europy, Azji i Afryki. Niektóre gatunki stały się chwastami ruderalnymi i znacznie powiększyły zasięg występowania. Gatunkiem typowym jest mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus L.) Wikipedia
mlecz, łyczoga, astrowate, chwasty, dziennik ogrodowy, blog badylek

Potocznie nazwa "mlecz" używana jest zwykle w odniesieniu do mniszka pospolitego. Można go też pomylić z mleczem zwyczajnym, który wygląda trochę podobnie. 


Kto lubi mlecze?Trawniki w mieście obsypane są złotymi kwiatami "mleczy". Wyglądają fantastycznie, ale niestety mlecz to chwast i każdy właściciel ogrodu nienawidzi tej rośliny. Jej system korzeniowy jest niezniszczalny. A dmuchawce roznoszą nasionka w każde miejsce. A jednak warto lubić te rośliny, przydają się jako pasza dla zwierząt, lubią je pszczoły no i leczą.

mlecze na miejskich trawnikach,blog badylek, zieleń w mieście


Nazwa „mlecz” jest w polskim nazewnictwie botanicznym zastrzeżona dla roślin z rodzaju Sonchus. W języku potocznym używana jest często w odniesieniu do mniszka, który tworzy charakterystyczne owocostany zwane dmuchawcami oraz różyczkę liściową przy ziemi. Wikipedia

Były sobie tulipany

Tuipany

Lubimy piękne zdjęcia pięknych kwiatów. Jednak wszystko mija. Truizm, ale fakt niezaprzeczalny, co widać w każdym miejscu i w każdym ogrodzie. Tulipany, przed chwilą piękne, dzisiaj też piękne. Inaczej. 

Przekwitające tulipany, kwiaty po deszczu, BADYLEK - dziennik ogrodowy

Kiedy tulipany przekwitną zwykle o nich zapominamy, (no może nie wszyscy, a jedynie ci przepracowani albo wprost przeciwnie ;). Pielęgnacja tulipanów jest ważna i prosta.
Trzeba oberwać resztki kwiatów i torebki z nasionami, aby nie osłabiały rośliny. Nie należy obrywać liści. Podlewamy roślinę dopóki liście nie obeschną. Potem wykopujemy cebulkę. Oczyszczoną pozostawiamy do przeschnięcia. Jesienią ponownie sadzimy. 
Tu znajdziesz więcej informacji o tulipanach.
Tulipan (Tulipa L.) – rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy kultywarów (odmian uprawnych). Gatunkiem typowym jest Tulipa sylvestris L.[2]. Naturalny obszar występowania tulipana to Europa Południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię[3]. źródło: Wikipedia

Kochaj róże, kochaj bratki ...

Kochaj róże, kochaj brat­ki lecz najbardziej serce mat­ki, bo gdy ono bić przes­ta­nie ty­siąc łez wy­leje się za nie...

To popularne kwiaty ogrodowe i balkonowe. Lubimy je. Może dlatego, że stroją zabawne miny, a może za ich wielobarwność, za miły zapach i aksamit płatków. Na pewno też za to, że są mało wymagające. No i bratkom pomaga ich "familiarna" nazwa. To kwiaty, które można w łatwy sposób rozmnożyć samodzielnie. Jak rozmnażać bratki ogrodowe.


LEKTURY: BRATKI, Eoin Colfer, Kraków, 2015, Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, ISBN: 978-83-240-3313-3

bratek ogrodowy, artmisja, foto. Beata WąsowskaFiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch). Mieszaniec; powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica). W Polsce bardzo często jest uprawiany jako roślina ozdobna; czasami przejściowo dziczeje (efemerofit). WikipediaBukiecik, Kolorowych, Bratków

Winobluszcz w maju

Drewniejące pnącza z rozgałęzionymi wąsami czepnymi zakończonymi zwykle przylgami, wyrastającymi z węzłów naprzeciw liści. Liście pojedyncze, zwykle klapowane lub złożone – trójlistkowe, lub dłoniastozłożone z 5, rzadziej 7 listków. Drobne kwiaty skupione są w wierzchotkach wyrastających naprzeciw liści lub w wiechach wyrastających na końcach pędów. Kwiaty są obupłciowe, 5-krotne. Kielich jest 5-ząbkowy, korona składa się z 5 wolnych płatków, pręcików jest 5. Dysk miodnikowy jest niepozorny, rzadko z 5 miodnikami. Pojedynczy słupek jest okazały. Owocem są kuliste jagody zawierające od 1 do 4 nasion. Wikipedia.


Winobluszcz w maju. Nie, jeszcze nie teraz, ale już wkrótce będzie tak wyglądał. Taki będzie cały nasz dom. W ciągu dnia zielony i bzyczący, nocą niewidoczny. Nikt nie chce uwierzyć, że to wszystko z jednego pędu. Roślina jest bardzo ekspansywna. Pod koniec lata zarasta oka i każde wolne miejsce. Trzeba odcinać gałązki, choć żal, bo wyglądają malowniczo. Całkiem dobrze zastępują zasłony. Barwinek


Barwinek - pełzająca roślinka. Radzi sobie nawet w najciemniejszych zakątkach ogrodu, doskonale wypełni cieniste zakątki. Zimozielone liście to całoroczny zielony dywan, a szafirowe kwiaty ożywiają ogród tam gdzie nic nie chce kwitnąć.
 Barwinek pospolity- Vinca minor
MagnolieWiosna przywitała nas magnoliami. Kwitną wszystkie. Jest bajecznie różowo. W moim ogrodzie także zakwitły magnolie. Są delikatne, na płatkach kwiatów widać każdy powiew chłodu. Były lata, że przymrozki niszczyły wszystkie kwiaty w ciągu jednej nocy. Szczęśliwie ten rok pozwolił rozkwitnąć i swobodnie przekwitać wszystkim moim magnoliom. Nie wiedziałam, że jest tak wiele gatunków tej rośliny. Prawie 250. Do niedawna rzadko spotykałam te drzewa i kwiaty w ogrodach. Teraz jest ich coraz więcej, dzięki temu nasze miasta stają się na wiosną ładniejsze.


OGRODOWO

PARKI

LEŚNE OSTĘPY

DRZEWA

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.kq1vPZcv.dpuf